środa, 23 kwietnia 2014

Zakupy na Cyprze


Większość turystów zazwyczaj przywozi choćby drobiazgi z wakacji w obcych krajach. Z Cypru przywiozłam w zasadzie głównie sery, przyprawy i słodycze oraz alkohol. Jeśli robić zakupy to oczywiście najlepiej w stolicy. W tej części Nikozji należącej do południowej części wyspy można kupić wiele ciekawych przedmiotów. Znajdzie się tam np;ładne markowe torebki, buty. Jeśli dojechaliśmy do Nikozji nie warto odkładać zakupów na później.

Taniej niż w Nikozji chyba nie uda się zrobić zakupów na Cyprze.

Jeśli trafimy do części Nikozji należącej do południowej części Cypru to nie odkładajmy zakupów na później. Taniej może się już nie zdarzyć i wybór towarów jest chyba największy na Cyprze. Co kupić na Cyprze? Polecam szczególnie sery kozie, które można kupić w supermarketach w różnych częściach wyspy. Paczkowane kosztują zazwyczaj nieco powyżej 3 euro, są w kolorze białym i przypominają trochę nieuformowany oscypek przed wędzeniem. Świetne szczególnie do czerwonego wina. Dobre wina na przykład z Pafos można nabyć na lotnisku, unikniemy wtedy nadbagażu. Uwielbiam galaretki owocowe w pudrze i na Cyprze można je bez trudu kupić w cenie 1,45 euro. Polecane jest tutaj cypryjskie oregano, w istocie świetne. Cena małego opakowania w supermarkecie nieco ponad 1 euro.

Trzeba pamiętać , że w strefach, gdzie znajdują się jedynie hotele dla turystów na Cyprze, w sklepach są wyższe ceny niż tam, gdzie mieszkają Cypryjczycy. Polecany do sałatek jest skondensowany sok z granatu, który mieszany jest z octem balsamicznym i oliwą przed skropieniem sałaty z oliwkami i pomidorami.

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Wakacje w Pafos na Cyprze

Cypr jest bardzo przyjazną wyspą dla Polaków, dlatego wielu z nas decyduje się spędzić tam wakacje. Jednym z miejsc, gdzie można spotkać wycieczki z Polski jest miasto Pafos. Znajduje się ono nad morzem w południowej części wyspy. Codziennie biegacze, spacerowicze i rowerzyści przemierzają nadmorski bulwar w Pafos. Plaża jest tutaj nieco inna niż nad Bałtykiem, ale udaje się znaleźć łachy piachu nad brzegiem morza. W czasie wiatru można skryć się w wyżłobieniach skalnych kontynuując opalanie. Za 15 euro grupa do 4 osób może wynająć łódkę motorową w celu dopłynięcia do portu. W porcie można spożyć owoce morza np;grilowaną ośmiornicę w cenie ok. 13 euro. W licznych knajpkach w porcie można wypić piwo, najdroższe chyba jest w cenie 4 euro.
W Pafos w porcie możemy odwiedzić muzeum archeologiczne. Umiejscowienie Cypru spowodowało, że przez tą wyspę przetaczały się najróżnorodniejsze armie od starożytnych greckich, przez armie biorące udział w wojnach krzyżowych, wojska weneckie i wiele innych. Należy pamiętać , że była to kolonia angielska i dlatego starsze pokolenie często posługuje się językiem angielskim. Anglicy również lubią przyjeżdżać na Cypr, wyraźnie czują się tutaj dobrze. Kiedy wyspa przestała być kolonią angielska, Cyprem szybko zainteresowali się Turcy i od 1974 roku Cypr jest podzielony na dwie części; południową, gdzie przeważają wpływy greckie i północną, gdzie wpływy są tureckie.
Pafos od momentu aneksji wyspy przez Turcję zwiększało swoje znaczenie, ponieważ połowa stolicy Nikozji została pod władaniem tureckim. Obowiązującą walutą jest euro. Po Pafos można podróżować autobusem przez cały dzień za 5 euro, autobusem możemy dojechać np; na plażę Afrodyty. Temperatura w Pafos w czasie lata może sięgać 50 st. Celcjusza. Aby zaznać uroków zbliżonych do polskiego lata najlepiej przyjechać tutaj w kwietniu, temperatura morza przypomina wówczas temperaturę Bałtyku w lipcu. W kwietniu, marcu czy październiku, jadąc do Pafos, należy zabrać ze sobą lekki polar i długie spodnie, bo wieczory bywają chłodne. W ciągu dnia temperatura wynosi 21-23 stopnie w cieniu i daje to możliwość opalania się na plaży lub nad basenem. Ceny na Cyprze można uznać ,że są zbliżone do cen polskich.

Translate