sobota, 23 sierpnia 2014

Czego nie należy robić w Bangkoku


Bangkok jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek na świecie. Jednak trzeba pamiętać, że jest to kulturowo bardzo różniące się miejsce od Europy. Aby nie popełniać błędów w Bangkoku należy zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w stolicy Tajlandii.

1. Nie warto korzystać ze zbyt taniego tuk-tuka np.;50 Bath za cały dzień podróżowania. Kierowca zapewne swojego naiwnego turystę zawiezie do restauracji czy też sklepu, gdzie zapłacimy kilkakrotnie za ten przejazd.

2. Nie należy , wybierając hotel, opierać się głównie na ilości gwiazdek. Niektóre hotele proponują nieadekwatny standard do ilości gwiazdek. Uważnym należy być korzystając np.; z Royal Park View.

3. Nie należy śmiecić na ulicy, bo może nas spotkać przykre zdarzenie czyli płacenie mandatu wysokości 3000 Bath.

4. Nie powinniśmy wyrażać się źle o członkach rodziny królewskiej, bo możemy znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji. Kara za niemiłe wypowiedzi o panujących to nawet 15 lat więzienia. Kara może być wymierzona także turystom.

5. Unikać należy zamawiania taksówek w godzinach szczytu , czekać wówczas możemy na zamawiany środek transportu nawet kilka godzin.

6. Podróżując metrem nie powinniśmy zajmować miejsca zarezerwowanego dla mnichów buddyjskich.

7. Nie powinniśmy głaskać napotkanych dzieci po głowach, bo nie jest to dobrze widziane w religii buddyjskiej.

8. Nie należy ubierać krótkich spodenek lub krótkiej spódniczki , kiedy zamierzamy udać się do miejsca kultu religijnego w Bangkoku.

9. Nie powinniśmy być zbyt ufni kupując markowe produkty w nie markowych sklepach.

10. Nie należy przyjmować darmowych drinków, ponieważ nigdy nie wiemy z jaką są one „wkładką”. Dotyczy to szczególnie sytuacji w nocnych barach czy sklepach, gdzie dokonujemy zakupu kosztownej rzeczy. Zagrożeń w Bangkoku jest zapewne znacznie więcej, ale jeśli nie wyłączamy naszego rozsądku nie powinniśmy mieć kłopotów w stolicy Tajlandii. Oczywiście należy trzymać się daleko od narkotyków, bo dla turystów nie ma specjalnych więzień czy też łagodniejszych kar , w przypadku wykrycia przewożenia narkotyków.

niedziela, 17 sierpnia 2014

Jak dojechać z lotniska Marco Polo do Wenecji


Dla turystów przemieszczanie się w Wenecji mogą wydawać się bardziej skomplikowane niż w innych miastach. Wkrótce przekonamy się, że zasady podróżowania są w Wenecji całkiem proste. Lądujemy na lotnisku Marco Polo i co dalej?Dojazd z lotniska Marco Polo do Wenecji może odbyć się zarówno tramwajem wodnym jak i autobusem.

1./ Możemy w holu lotniska zakupić bilet "Aerobus+Nave" czyli dojeżdżamy wygodnym autobusem w ciągu 20 minut do Piazza Rome i następnie wsiadamy do tramwaju wodnego na przystanku vaporetto Piazza Rome i płyniemy w kierunku, który nas interesuje. Oszczędzamy czas i pieniądze i płacimy za taki bilet 12 euro.Korzystamy z autobusu nr 5, którego przystanek znajduje się na przeciw terminala.

2./ Do Wenecji z lotniska Marco Polo możemy dotrzeć również korzystając tylko z tramwaju wodnego. Nabrzeże, gdzie znajduje się przystanek vaporetto jest oddalony od wyjścia z holu lotniska o 10 minut spaceru. Z lotniska tramwajem wodnym Blue Line możemy dopłynąć do St. Marco Vallaresso lub San Marco San Zaccaria. Podróż do przystanku San Zaccaria trwa 1 godzinę i 10 minut. Vaporetto kursuje co 30 minut. Bilet możemy kupić w budce na nabrzeżu i bilet w jedna stronę kosztuje 15 euro. Dojazd z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji, jak widać , jest całkiem prosty.

3./ Bilety możemy również kupić on line Allilaguna. Oszczędzamy w ten sposób 1 euro. Przed wejściem na pokład tramwaju wodnego należy nasz internetowy bilet wymienić na właściwy bilet w wyżej wspomnianej budce.

4./Jeśli chcemy podpłynąć do naszego hotelu od strony np;Canal Grande to najlepiej wynająć taksówkę wodną, którą znajdziemy przy nadbrzeżu blisko vaporetto. Cena przejazdu od lotniska Marco Polo do Wenecji wyniesie ok 120 euro/do 4 pasażerów/. Większa ilość osób aniżeli 4 to także wyższa cena przejazdu - ok. 200 euro.Cena może ulec zmianie w trakcie przypływów.

piątek, 15 sierpnia 2014

Mediolan wycieczka do Zamku Sforzów


Zamek Sforzów jest świetnym miejsce, gdzie można wypocząć w trakcie zwiedzania Mediolanu.Zamek otoczony jest dużym parkiem, gdzie możemy usiąść na ławce, przechadzać się aleją Mickiewicza czy też zjeść gelato. W XV wieku władzę w Mediolanie po rodzie Viscontich przejęła rodzina Sforzów. Wówczas uległ zburzeniu w trakcie rozruchów w mieście zamek Viscontich i na tym miejscu kolejni władcy Mediolanu zbudowali renesansowy zamek Castello Sforzesco.

W 2015 roku przewidywane jest dokończenie renowacji fresków Leonarda da Vinci, które odkryto w mediolańskim zamku kilka lat temu.W 2012 roku w zamku odkryto również sto rysunków i obrazów Caravaggio, które obecnie są wyceniane na około 6 mln. dolarów.

Caravaggio przebywał w Mediolanie jako jedynastoletni chłopiec i szkolił się tutaj w malarstwie. Ludovico Sforza był znanym mecenasem sztuki, ale również bezwzględnym władcą.Został pozbawiony władzy przez króla francuskiego Ludwika XII wspieranego przez Wenecjan i od 1500 roku resztę życia spędził we więzieniu.Jego kochanka Cecylia Gallerani pozowała do portretu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.

W XVI wieku Hiszpanie opanowali Mediolan i otoczyli murem warownym Zamek Sforzów, dlatego mury te obecnie nazywane są hiszpańskimi. We wnętrzach zamku Sforzów mieści się obecnie kilka muzeów.Największą popularnością cieszy się Pinakoteka czyli Pinakoteka Castello Sforzeso, gdzie wyeksponowane jest dzieło Andrei Mantegni "Madonna w chwale wśród aniołów i świętych".

Przed wejściem do zamku znajduje się pomnik Giuseppe Garibaldiego.

Do zamku najlepiej dojechać metrem - MM1 Cadorna, Cairoli - MM2 Cadorna, Lanza. Zamek otwarty jest w sezonie letnim dla turystów od 7 rano do 7 wieczór. Muzea w Zamku Sforzów otwarte są od godziny 9 30 do 17 30 i cena biletu w sezonie wynosi 15 euro. W przypadku, kiedy zwiedzający nie skończył jeszcze 25 lat, bilet jest bezpłatny.

Należy pamiętać, że w poniedziałki muzea są zamknięte.Dla mnie ogromną przyjemnością było spędzenie czasu w pięknym i bardzo dużym parku, który odwiedzany jest przez mediolańskich cyklistów, turystów różnych narodowości i wszystkich tych, którzy chcą się ukryć przed upałem.

sobota, 9 sierpnia 2014

Mediolan - wizyta na Placu Duomo.



Przed katedrą w ciągu dnia zawsze mozna spotkać bardzo wielu turystów.

Większość turystów odwiedzających Mediolan zwiedzanie miasta rozpoczyna od wycieczki na Plac Duomo i odwiedzają katedrę usytuowaną w centralnym miejscu placu. Jeśli chcemy uzyskać informacje turystyczne to najlepiej udać się do Milano Info Point, który to punkt znajduje się na tyłach katedry.

Najłatwiej jest dotrzeć na Plac Duomo korzystając z metra i wysiadając na stacji Duomo. Katedra Narodzin Św. Marii czyli Duomo St. Maria Nascente di Milano jest jednym z największych kościołów na świecie. Wybudowana została w stylu gotyckim, w XIV wieku rozpoczął budowę Glan Galeazzo Visconti. Dzisiaj nazwisko Visconti może kojarzyć się nam z Alfa Romeo Visconti lub reżyserem Luchino Visconti /"Listonosz zawsze dzwoni dwa razy"/.

Ród Viscontich jest arystokratyczną rodziną Lombardii, pierwsze zapisy o Viscontich znajdowane są już w XI wieku. Herb Viscontich można dostrzec na drzwiach do katedry, jest to wąż połykający człowieka.Katedra Mediolańska podobno może pomierścić 40 000 ludzi.Katedra jest otwarta od 7 rano do 7 wieczór. Indywidualni turyści wchodzą do katedry w Mediolanie bezpłatnie a zorganizowane grupy płacą 5 euro od osoby. Trzeba pamiętać, że za możliwość robienia zdjęć w środku kościoła musimy zapłacić. Na zewnętrznej fasadzie mediolańskiej katedry znajduje się ponad 2 tysiące marmurowych rzeźb i ponad 100 sterczyn.

Na dach katedry można się dostać na dwa sposoby czyli pieszo po schodach i windą.Wejścia na szczyt mediolańskiej katedry, kiedy tam byłam, strzegli żołnierze. Sprawdzano również niekiedy wnętrza damskich torebek. Bilet upoważniający do wjazdu windą na dach kosztuje 12 euro a pieszo po schodach 8 euro.

Turyści planujący pozostać dłużej w Mediolanie mogą zakupić Milanocard, która uprawnia do wielu zniżek. Jednodniowa karta kosztuje 6,50 euro i pozwala jeździć publicznym transportem bez dodatkowych opłat. Ze szczytu mediolańskiej katedry można oglądać panoramę miasta. Obecnie dach mediolańskiej katedry jest w remoncie, ale wejście dla turystów nie jest zamknięte. Katedra przeszła w ostatnich latach renowacje i była czyszczona do 2009 roku. Obecnie wygląda na młodszą niż jest.

Na dachu mediolańskiej katedry można spotkać wielu turystów i trzeba uzbroić się tam w cierpliwość, bo przejścia są tam bardzo wąskie w wielu miejscach. Najbezpieczniej ubrać jest wygodne buty, bo nie jest to najlepsze miejsce do chodzenia w szpilkach. Powierzchnia dachu to 8 tys. m2, ze szczytu mediolańskiej katedry możemy oglądać Gallerie Vittorio Emanuele II, stadion San Siro albo pierwszy, który powstał w Mediolanie, drapacz chmur Torre Velasca. Wieżowiec ma charakterystyczny wygląd grzybka, został wybudowany w latach pięćdziesiątych zeszłego stulecia i jest wysokości 100 metrów. Torre Velasca powstał na wąskiej działce i być może dlatego zaprojektowano go w ten sposób czyli rozszerza się ku górze. Budził jednak po wybudowaniu w 1958 roku wiele kontrowersji, Ta modernistyczna budowla powstała w starej, zabytkowej części Mediolanu.


Czekoladowe buty w cukierni na Placu Duomo
Niedaleko od najstarszego we Włoszech domu towarowego Gallerie Vittorio Emanuele II dostrzeżemy luksusowy dom towarowy La Rinascente. Na szczycie tego budynku znajdują się liczne restauracje i bary, warto tam wpaść choćby na lampkę wina i spojrzeć na panoramę Mediolanu. Znajduje się tam stoisko z kawą i ciastkami, na wystawie stoją buty. Po dokładnym przygladnięciu spostrzegłam , że są z czekolady. Kolejny symbol Mediolanu - buty. W tym przypadku czekoladowe. Na parterze budynku znajdującego się koło tego domu towarowego znajdziemy dużą kawiarnię, gdzie możemy wypić espresso w cenie 1 euro. Stojąc przy oknie kawiarni możemy obserwować tłum turystów przemieszczający się po Placu Duomo. Jeśli dostrzeżemy kogoś starannie, modnie ubranego to pewnie nie turysta, ale tubylec. Jest to w końcu stolica mody. Dzielnica Mody w Mediolanie umiejscowiona jest pomiędzy Piazza Duomo, Piazza Cavour i Piazza San Babila.

Translate