środa, 10 września 2014

Ceny na Kubie


Ceny na Kubie mogą rozczarować tych , którzy myślą, że wszystko tam jest bardzo tanie. Może jest tanie , ale nie dla turystów. Jak kiedyś w Polsce bony PKO tak tam są peso wymienialne dla turystów. Mieszkańcy Kuby nie zarabiają w tej walucie. Restauracje, autobusy i hotele przyjmują od turystów peso wymienialne, które wcześniej uzyskujemy wymieniając w banku euro na peso. Zakupy na Kubie nie są łatwe do robienia z uwagi na bardzo skromną ofertę produktów do kupienia.

Ceny na Kubie;

Posiłki w restauracji; 10-15 peso , w barze ; ok 5 peso,

Piwo 0,33 litra; 1,5 peso,,

Capuccino; ponad 1 peso,

Pepsi lub Coca jest w cenie piwa.

Paczka papierosów kosztuje ok. 1 peso.

Za 1 km. przejechany taksówką płacimy ok. 1 peso.

Butelka wina kosztuje ok. 4 peso.

Apartament z jedną sypialnią za okres 1 miesiąca kosztuje ok. 400 peso.

Za bilet na lokalny transport za okres 1 miesiąca płacimy ok. 1 peso.

sobota, 23 sierpnia 2014

Czego nie należy robić w Bangkoku


Bangkok jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek na świecie. Jednak trzeba pamiętać, że jest to kulturowo bardzo różniące się miejsce od Europy. Aby nie popełniać błędów w Bangkoku należy zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w stolicy Tajlandii.

1. Nie warto korzystać ze zbyt taniego tuk-tuka np.;50 Bath za cały dzień podróżowania. Kierowca zapewne swojego naiwnego turystę zawiezie do restauracji czy też sklepu, gdzie zapłacimy kilkakrotnie za ten przejazd.

2. Nie należy , wybierając hotel, opierać się głównie na ilości gwiazdek. Niektóre hotele proponują nieadekwatny standard do ilości gwiazdek. Uważnym należy być korzystając np.; z Royal Park View.

3. Nie należy śmiecić na ulicy, bo może nas spotkać przykre zdarzenie czyli płacenie mandatu wysokości 3000 Bath.

4. Nie powinniśmy wyrażać się źle o członkach rodziny królewskiej, bo możemy znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji. Kara za niemiłe wypowiedzi o panujących to nawet 15 lat więzienia. Kara może być wymierzona także turystom.

5. Unikać należy zamawiania taksówek w godzinach szczytu , czekać wówczas możemy na zamawiany środek transportu nawet kilka godzin.

6. Podróżując metrem nie powinniśmy zajmować miejsca zarezerwowanego dla mnichów buddyjskich.

7. Nie powinniśmy głaskać napotkanych dzieci po głowach, bo nie jest to dobrze widziane w religii buddyjskiej.

8. Nie należy ubierać krótkich spodenek lub krótkiej spódniczki , kiedy zamierzamy udać się do miejsca kultu religijnego w Bangkoku.

9. Nie powinniśmy być zbyt ufni kupując markowe produkty w nie markowych sklepach.

10. Nie należy przyjmować darmowych drinków, ponieważ nigdy nie wiemy z jaką są one „wkładką”. Dotyczy to szczególnie sytuacji w nocnych barach czy sklepach, gdzie dokonujemy zakupu kosztownej rzeczy. Zagrożeń w Bangkoku jest zapewne znacznie więcej, ale jeśli nie wyłączamy naszego rozsądku nie powinniśmy mieć kłopotów w stolicy Tajlandii. Oczywiście należy trzymać się daleko od narkotyków, bo dla turystów nie ma specjalnych więzień czy też łagodniejszych kar , w przypadku wykrycia przewożenia narkotyków.

niedziela, 17 sierpnia 2014

Jak dojechać z lotniska Marco Polo do Wenecji


Dla turystów przemieszczanie się w Wenecji mogą wydawać się bardziej skomplikowane niż w innych miastach. Wkrótce przekonamy się, że zasady podróżowania są w Wenecji całkiem proste. Lądujemy na lotnisku Marco Polo i co dalej?Dojazd z lotniska Marco Polo do Wenecji może odbyć się zarówno tramwajem wodnym jak i autobusem.

1./ Możemy w holu lotniska zakupić bilet "Aerobus+Nave" czyli dojeżdżamy wygodnym autobusem w ciągu 20 minut do Piazza Rome i następnie wsiadamy do tramwaju wodnego na przystanku vaporetto Piazza Rome i płyniemy w kierunku, który nas interesuje. Oszczędzamy czas i pieniądze i płacimy za taki bilet 12 euro.Korzystamy z autobusu nr 5, którego przystanek znajduje się na przeciw terminala.

2./ Do Wenecji z lotniska Marco Polo możemy dotrzeć również korzystając tylko z tramwaju wodnego. Nabrzeże, gdzie znajduje się przystanek vaporetto jest oddalony od wyjścia z holu lotniska o 10 minut spaceru. Z lotniska tramwajem wodnym Blue Line możemy dopłynąć do St. Marco Vallaresso lub San Marco San Zaccaria. Podróż do przystanku San Zaccaria trwa 1 godzinę i 10 minut. Vaporetto kursuje co 30 minut. Bilet możemy kupić w budce na nabrzeżu i bilet w jedna stronę kosztuje 15 euro. Dojazd z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji, jak widać , jest całkiem prosty.

3./ Bilety możemy również kupić on line Allilaguna. Oszczędzamy w ten sposób 1 euro. Przed wejściem na pokład tramwaju wodnego należy nasz internetowy bilet wymienić na właściwy bilet w wyżej wspomnianej budce.

4./Jeśli chcemy podpłynąć do naszego hotelu od strony np;Canal Grande to najlepiej wynająć taksówkę wodną, którą znajdziemy przy nadbrzeżu blisko vaporetto. Cena przejazdu od lotniska Marco Polo do Wenecji wyniesie ok 120 euro/do 4 pasażerów/. Większa ilość osób aniżeli 4 to także wyższa cena przejazdu - ok. 200 euro.Cena może ulec zmianie w trakcie przypływów.

piątek, 15 sierpnia 2014

Mediolan wycieczka do Zamku Sforzów


Zamek Sforzów jest świetnym miejsce, gdzie można wypocząć w trakcie zwiedzania Mediolanu.Zamek otoczony jest dużym parkiem, gdzie możemy usiąść na ławce, przechadzać się aleją Mickiewicza czy też zjeść gelato. W XV wieku władzę w Mediolanie po rodzie Viscontich przejęła rodzina Sforzów. Wówczas uległ zburzeniu w trakcie rozruchów w mieście zamek Viscontich i na tym miejscu kolejni władcy Mediolanu zbudowali renesansowy zamek Castello Sforzesco.

W 2015 roku przewidywane jest dokończenie renowacji fresków Leonarda da Vinci, które odkryto w mediolańskim zamku kilka lat temu.W 2012 roku w zamku odkryto również sto rysunków i obrazów Caravaggio, które obecnie są wyceniane na około 6 mln. dolarów.

Caravaggio przebywał w Mediolanie jako jedynastoletni chłopiec i szkolił się tutaj w malarstwie. Ludovico Sforza był znanym mecenasem sztuki, ale również bezwzględnym władcą.Został pozbawiony władzy przez króla francuskiego Ludwika XII wspieranego przez Wenecjan i od 1500 roku resztę życia spędził we więzieniu.Jego kochanka Cecylia Gallerani pozowała do portretu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.

W XVI wieku Hiszpanie opanowali Mediolan i otoczyli murem warownym Zamek Sforzów, dlatego mury te obecnie nazywane są hiszpańskimi. We wnętrzach zamku Sforzów mieści się obecnie kilka muzeów.Największą popularnością cieszy się Pinakoteka czyli Pinakoteka Castello Sforzeso, gdzie wyeksponowane jest dzieło Andrei Mantegni "Madonna w chwale wśród aniołów i świętych".

Przed wejściem do zamku znajduje się pomnik Giuseppe Garibaldiego.

Do zamku najlepiej dojechać metrem - MM1 Cadorna, Cairoli - MM2 Cadorna, Lanza. Zamek otwarty jest w sezonie letnim dla turystów od 7 rano do 7 wieczór. Muzea w Zamku Sforzów otwarte są od godziny 9 30 do 17 30 i cena biletu w sezonie wynosi 15 euro. W przypadku, kiedy zwiedzający nie skończył jeszcze 25 lat, bilet jest bezpłatny.

Należy pamiętać, że w poniedziałki muzea są zamknięte.Dla mnie ogromną przyjemnością było spędzenie czasu w pięknym i bardzo dużym parku, który odwiedzany jest przez mediolańskich cyklistów, turystów różnych narodowości i wszystkich tych, którzy chcą się ukryć przed upałem.

sobota, 9 sierpnia 2014

Mediolan - wizyta na Placu Duomo.



Przed katedrą w ciągu dnia zawsze mozna spotkać bardzo wielu turystów.

Większość turystów odwiedzających Mediolan zwiedzanie miasta rozpoczyna od wycieczki na Plac Duomo i odwiedzają katedrę usytuowaną w centralnym miejscu placu. Jeśli chcemy uzyskać informacje turystyczne to najlepiej udać się do Milano Info Point, który to punkt znajduje się na tyłach katedry.

Najłatwiej jest dotrzeć na Plac Duomo korzystając z metra i wysiadając na stacji Duomo. Katedra Narodzin Św. Marii czyli Duomo St. Maria Nascente di Milano jest jednym z największych kościołów na świecie. Wybudowana została w stylu gotyckim, w XIV wieku rozpoczął budowę Glan Galeazzo Visconti. Dzisiaj nazwisko Visconti może kojarzyć się nam z Alfa Romeo Visconti lub reżyserem Luchino Visconti /"Listonosz zawsze dzwoni dwa razy"/.

Ród Viscontich jest arystokratyczną rodziną Lombardii, pierwsze zapisy o Viscontich znajdowane są już w XI wieku. Herb Viscontich można dostrzec na drzwiach do katedry, jest to wąż połykający człowieka.Katedra Mediolańska podobno może pomierścić 40 000 ludzi.Katedra jest otwarta od 7 rano do 7 wieczór. Indywidualni turyści wchodzą do katedry w Mediolanie bezpłatnie a zorganizowane grupy płacą 5 euro od osoby. Trzeba pamiętać, że za możliwość robienia zdjęć w środku kościoła musimy zapłacić. Na zewnętrznej fasadzie mediolańskiej katedry znajduje się ponad 2 tysiące marmurowych rzeźb i ponad 100 sterczyn.

Na dach katedry można się dostać na dwa sposoby czyli pieszo po schodach i windą.Wejścia na szczyt mediolańskiej katedry, kiedy tam byłam, strzegli żołnierze. Sprawdzano również niekiedy wnętrza damskich torebek. Bilet upoważniający do wjazdu windą na dach kosztuje 12 euro a pieszo po schodach 8 euro.

Turyści planujący pozostać dłużej w Mediolanie mogą zakupić Milanocard, która uprawnia do wielu zniżek. Jednodniowa karta kosztuje 6,50 euro i pozwala jeździć publicznym transportem bez dodatkowych opłat. Ze szczytu mediolańskiej katedry można oglądać panoramę miasta. Obecnie dach mediolańskiej katedry jest w remoncie, ale wejście dla turystów nie jest zamknięte. Katedra przeszła w ostatnich latach renowacje i była czyszczona do 2009 roku. Obecnie wygląda na młodszą niż jest.

Na dachu mediolańskiej katedry można spotkać wielu turystów i trzeba uzbroić się tam w cierpliwość, bo przejścia są tam bardzo wąskie w wielu miejscach. Najbezpieczniej ubrać jest wygodne buty, bo nie jest to najlepsze miejsce do chodzenia w szpilkach. Powierzchnia dachu to 8 tys. m2, ze szczytu mediolańskiej katedry możemy oglądać Gallerie Vittorio Emanuele II, stadion San Siro albo pierwszy, który powstał w Mediolanie, drapacz chmur Torre Velasca. Wieżowiec ma charakterystyczny wygląd grzybka, został wybudowany w latach pięćdziesiątych zeszłego stulecia i jest wysokości 100 metrów. Torre Velasca powstał na wąskiej działce i być może dlatego zaprojektowano go w ten sposób czyli rozszerza się ku górze. Budził jednak po wybudowaniu w 1958 roku wiele kontrowersji, Ta modernistyczna budowla powstała w starej, zabytkowej części Mediolanu.


Czekoladowe buty w cukierni na Placu Duomo
Niedaleko od najstarszego we Włoszech domu towarowego Gallerie Vittorio Emanuele II dostrzeżemy luksusowy dom towarowy La Rinascente. Na szczycie tego budynku znajdują się liczne restauracje i bary, warto tam wpaść choćby na lampkę wina i spojrzeć na panoramę Mediolanu. Znajduje się tam stoisko z kawą i ciastkami, na wystawie stoją buty. Po dokładnym przygladnięciu spostrzegłam , że są z czekolady. Kolejny symbol Mediolanu - buty. W tym przypadku czekoladowe. Na parterze budynku znajdującego się koło tego domu towarowego znajdziemy dużą kawiarnię, gdzie możemy wypić espresso w cenie 1 euro. Stojąc przy oknie kawiarni możemy obserwować tłum turystów przemieszczający się po Placu Duomo. Jeśli dostrzeżemy kogoś starannie, modnie ubranego to pewnie nie turysta, ale tubylec. Jest to w końcu stolica mody. Dzielnica Mody w Mediolanie umiejscowiona jest pomiędzy Piazza Duomo, Piazza Cavour i Piazza San Babila.

poniedziałek, 28 lipca 2014

Wyjazd do Wenecji aby zjeść obiad


Chyba najbardziej znaną wenecką przystawką jest sarde in saor. Są to sardynki marynowane w sosie słodko-kwaśnym złożonym z octu, oliwy, cebuli rodzynek i orzeszków pinii. Zestawienie może wydawać się trochę zaskakujące, ale warto spróbować.

Inna potrawa zwana anitra alla salsa piccante jest połączeniem kaczki i sardynek. Kaczka jest marynowana w occie, następnie natarta masłem i obłożona bekonem i pieczona krótko aby następnie dodać sardynki, cebulę i kapary i duszone są wszystkie składniki razem. Po prostu warto spróbować zapominając o uprzedzeniach. Jako zakąskę w restauracjach można otrzymać surowe owoce morza zazwyczaj podawane na tacce lub deseczce. Możemy w ten sposób posmakować surowe ryby i ostrygi. Przed zjedzeniem skrapla się je cytryną. Takie jedzenie w Wenecji nie bywa tanie.
Jedzenie kawałków surowego tuńczyka dla mnie było wyzwaniem. Osobiście wolę anti past di frutti di mare , które wcześniej były ugotowane. Do tego kieliszek Pinot Grigio i czego więcej potrzeba.

Polenta czyli kukurydziany grysik gości w Wenecji na wielu talerzach, towarzyszy rybom, wołowinie a także czekoladzie. Polenta wytrawna i polenta jako deser.

Jeśli chcemy posmakować legendarnego carpaccio z wołowiny, które jest podawane z sosem z musztardy, śmietany, majonezu i pomidorów to koniecznie trzeba się wybrać do Harry's Bar.
Jeśli mamy udać sie do Harrys's bar to koniecznie należy tam skosztować Valpolicelle czyli miejscową tańszą wersję szampana, wino, które było przysmakiem Hemingwaya. Wyjazd do Wenecji można potraktować jako wycieczkę gastronomiczną. Jedząc wieczorem obiad w Wenecji złożony z 5 dań zastanawiałam się jak to możliwe, że nie ma we Włoszech epidemii otyłości. Liczy się jakość ...Obiad w Wenecji jest celebrowany, mieszkańcy często korzystają z tratorii lub restaurante. Nic więc dziwnego, że zdobycie miejsca w lokalu aby zjeść obiad bez wcześniejszej rezerwacji , nie jest łatwe. Zazwyczaj posiłki w tratorii są nieco tańsze od tych w restaurantte. Najtaniej bywa w barach, ale wybór jest tam skromniejszy. Myślę ,że w Wenecji każdy może znaleźć jedzenie dla siebie.

Wyjazd do Wenecji jest okazją do poznania typowych potraw lokalnych.Co warto zjeść w Wenecji z potraw lokalnych? W dniu św. Marka Wenecjanie jedzą zupę risi e bisi i pasta e fasioi czyli makaron z fasolą. Jest to danie podawane już w tawernach starożytnego Rzymu. Oprócz tego ,że jest to posiłek smaczny to także jest niedrogi. Tradycyjnym przysmakiem w Wenecji jest suszony dorsz, ale nie miałam okazji jego kosztować. Dla Polaków dorsz jest najzwyczajniejszą rybą, do Wenecji dorsz był w dawnych czasach importowany i był uznawany za rarytas. Obecnie w restauracjach można spotkać krem z dorsza suszonego, który jest moczony i gotowany z mlekiem.

Innym daniem typowym dla Wenecji jest fegato alla veneziana czyli wątroba po wenecku z cebulą.Starożytni Rzymianie dodawali do wątroby figi, ale w okolicach Wenecji nie rosły figi i dlatego zamiast nich użyto cebuli.Trzeba pamiętać, że w obecnych czasach wenecka kuchnia uległa wpływom francuskim czy krajów Europy Środkowej.

Ceny posiłków możemy znaleźć w menu wystawionym przed restaurantte lub barem czy wenecką trattorią.Porą , kiedy najczęściej spożywa się obiad w Wenecji jest od 7 do 9 tej wieczór. Zjedzenie kolejno podawanych pięciu dań zajmuje trochę czasu.

sobota, 26 lipca 2014

Galeria Vittorio Emanuele II w Mediolanie - najstarszy dom towarowy we Włoszech


Spacerując po Piazza del Duomo docieramy do Galerii Vittorio Emanuele II, która łączy jak wielka brama place Mediolanu. Z Placu Duomo można przejść galerią do Placu La Scala. Galeria Vittorio Emanuele II była budowana przez 15 lat od 1864 roku i jest najstarszym domem towarowym we Włoszech. Mieszczą się tam luksusowe sklepy, kawiarnie i restauracje. Galeria nosi imię pierwszego króla zjednoczonych Włoch, projektantem tej budowli był Giuseppe Mengoni.

Najprościej dojechać do tego starego mediolańskiego domu towarowego wysiadając na stacji metra Duomo.

Turyści zazwyczaj gromadzą się w mediolańskiej galerii w miejscu, gdzie znajduje się mozajka byka. Legenda mówi, że byk a właściwie dotknięcie jego jąder przynosi szczęście. Nic więc dziwnego, że turyści dyskretnie lub mniej dyskretnie pociągają nogą po wspomnianym miejscu.

czwartek, 24 lipca 2014

Zakupy w Bergamo


Bergamo jest świetnym miejscem aby zrobić zakupy. Na starym mieście znaleźć można liczne sklepiki z ubraniami, biżuterią oraz pamiątkami. Jeśli zamierzamy kupić torebkę jednej z włoskich firm, to oglądajmy je w Mediolanie, ale kupujmy w Bergamo.

W dolnej części miasta są umiejscowione liczne sklepy z galanterią i odzieżą. Znajdziemy tam Max Marę, Marellę, Geox i inne. Nie trudno zauważyć, że włoska Max Mara jest nieco tańsza od tej w Polsce. W dużym domu towarowym Coin nie jest trudno dobrać garderobę, ale tanio nie będzie. Mamy tam torebki damskie wielu firm włoskich, łatwo jest porównać kolekcje różnych projektantów. Sklepy sieciowe znajdziemy w dolnej części Bergamo a sklepy z pamiątkami i nie tylko w Citta Alta.

Wyprzedaże we Włoszech rozpoczynają się w styczniu i na początku jesieni. Koło lotniska Bergamo Orio al Sesio możemy zrobić zakupy w galerii handlowej o tej samej nazwie. Znajdziemy tam odzież, kosmetyki, agd. Zakupy nie robi się w tym domu towarowym tak romantycznie jak na starym mieście , ale ceny są tam chyba najbardziej "ekonomiczne" w Bergamo.

Mnie osobiście urzekł design mebli w galeriach z przedmiotami do wystroju wnętrz. Świetne pomysły, zaskakujące rozwiązania. W przerwie zakupów można wpaść do lodziarni na gelato. Trzeba pamiętać, że włoskie lody zawierają niebagatelne ilości masła. Ale ten smak...

niedziela, 20 lipca 2014

Spacer po mediolańskiej La Scali


La Scala dzisiaj jest nie tylko symbolem Mediolanu ,ale Włoch. Na przedstawienia operowe w La Scala należy na pół roku wcześniej zarezerwować bilety. Jedna codziennie od 9 do 17 tej możemy oglądnąć wnętrza mediolańskiej opery. Cena biletu to 6 euro. W tej cenie jest oglądanie teatru operowego i muzeum. W muzeum możemy oglądnąć stroje operowe, portrety gwiazd La Scali, pamiątek, które pozostawiły.W ostatniej sali zwiedzanej, gdzie znajdują się pamiątki po śpiewakach i kompozytorach, odnajdujemy dwa obrazy przedstawiające Marię Callas i Renatę Tebaldi. Obie divy mediolańskiej La Scali konkurowały ze sobą i obie oprócz wspaniałych głosów były obdarzone nieprzeciętną urodą. Z tej sali przechodzimy do części, w której są wyeksponowane stroje operowe z opery Nabucco. Im starsze są stroje, tym są cięższe. Trudno sobie wyobrazić jak śpiewaczka mogła unieść takie przebranie. W tej części znajduje się także makieta teatru operowego La Scala, która z jednej strony jest zbudowana z klocków Lego. Gdybyśmy chcieli zobaczyć przedstawienie operowe w La Scala, to powinniśmy pomyśleć z zakupieniem biletów z dużym wyprzedzeniem. W marcu 2015 na deskach La Scali będzie wystawiana Carmen Bizeta i ceny biletów kształtują się od ok. 270 euro do 31 euro. Do Mediolanu przyjeżdżają ludzie z całego świata aby móc oglądnąć przedstawienia operowe.

niedziela, 29 czerwca 2014

Wyjazd koniecznie do Bellagio nad jeziorem Como


W odległości około godziny jazdy pociągiem od Bergamo znajduje się wprost kiczowate miasteczko Bellagio nad jeziorem Como. Nad jeziorem swoje domy ma kilku bardzo znanych aktorów jak George Cloonley czy Madonna. Z Bellagio do Mediolanu jest około 40 km, jak widać jest bardzo blisko do centrum mody. Nie wiem gdzie Berlusconi urządzał bunga bunga, ale z villa Oleandra było Cloonleyowi bliżej niż ze Stanów Zjednoczonych. Osobiście w Bellagio czułam się świetnie i polecam wyjazd do tego miejsca. W wąskich uliczkach pnących się pod górę usytuowane są różne sklepiki. Można tutaj kupić śliczne torebki i wytwarzane tutaj jedwabne chustki.W jednej z głównych uliczek w Bellagio pnącej się pod górę znajduje się sklepik z miejscowymi jedwabiami. Są wyjątkowo piękne. Nie natknęłam się tutaj na chińszczyznę albo jej nie rozpoznałam. Przypłynęłam do Bellagio promem z Vareny, do tej ostatniej miejscowości dojechałam pociągiem z Bergamo. Jest to przepiękny region Północnych Włoch, którego nie sposób ominąć w wędrówce po tym kraju. Cena promu z Vareny do Bellagio w jedną stronę kosztuje 4,60 euro. Jeśli chcemy korzystać z wielu przejazdów promem to dobrym wyjściem jest kupno biletu jednodniowego w cenie 15 euro. Możemy przemieszczać się promami pomiędzy różnymi miasteczkami leżącymi nad jeziorem Como. Jezioro Como jest uważane za najgłębsze jezioro w Alpach. Klimat jest tutaj bardzo łagodny i w wielu miejscach można zobaczyć rosnące palmy.Jezioro Como ze wszystkich stron otoczone jest Alpami, w sezonie narciarskim można korzystać tutaj z tras narciarskich a na kolację wracać na brzeg jeziora i pod palmą spożywać frtti di mare. Warunki klimatyczne dla narciarzy mogą przypominać trochę nad Jeziorem Como warunki w Kalifornii. Być w Mediolanie lub Bergamo i nie pojechać nad jezioro Como to duże niedopatrzenie. Jezioro Como podobnie jak Jezioro Garda mają nieco bajkowy wygląd, ale ten obraz nie powinien nas zwieść i zachęcić do kąpieli w jednym z tych jezior. Oba zbiorniki wodne są zanieczyszczone i nie należy spożywać złowionych tam także ryb.

niedziela, 22 czerwca 2014

Spacer po historycznym Bergamo

Spacer po Bergamo jest niewątpliwie ekscytujący i dla osób nieznających tego miasta, może być zaskakujący. Nie jest to miasto zbyt znane w Polsce, ale bez wątpliwości jest to perła wśród miast posiadających piękne starówki. Citta Alta została zbudowana na wysokim wzgórzu i dzisiaj dostajemy się tam kolejką szynową albo autobusem. Z Citta Alta roztacza się piekny widok na Citta Bassa czyli dolne miasto oraz w pogodne dni na Alpy.
Polecam tą pierwszą, honorowane są tam całodniowe bilety na komunikację w Bergamo. Bergamo zostało prawdopodobnie założone przez Celtów. Pierwsze zapisy historyczne dotyczące Bergamo są z 223 roku p.n.e. W tym czasie w Bergamo znajdowały się wojska rzymskie a miasto Rzymianie nazwali Bergomum. Patronem Bergamo jest święty Aleksander, który był żołnierzem legii rzymskiej i nawracał na wiarę chrześcijańską mieszkańców Bergamo. Na przeciw kościoła św. Aleksandra obecnie znajduje się kolumna, która jest symbolem męczeńskiej śmierci świętego
Miasto zostało otoczone murami i zwane było z tego powodu „operibus munitae” w 6 wieku n.e. W 12 wieku n.e. zbudowano w Citta Alta wieżę zwaną Gombito, która powstała przy największym skrzyżowaniu . Obecnie spacerując po ulicy Colleoni, trzeba mieć świadomość, że układ tej ulicy jest prawie identyczny z układem średniowiecznym. Bardzo istotnym zdarzeniem dla miasta była inkorporacja Bergamo do Państwa Weneckiego w 1428 roku, trwało to około 300 lat. W tym czasie powstały Weneckie Mury, które do dzisiaj robią wrażenie. Koniecznie należy odwiedzić Kaplicę Colleoniego zbudowaną jako pośmiertny pomnik znanego mecenasa sztuki. Bartolomeo Colleoni dowodził z sukcesem wojskami Republiki Weneckiej, później służył także Sforcom i Viscontim. Aby zobaczyć pomnik Colleoniego niekoniecznie trzeba jechać do Wenecji. W Szczecinie na Placu Lotników można obejrzeć odlew tego monumentu. Związków Polski z włoskim Bergamo pewnie można znaleźć wiele. W okresie dwudziestolecia międzywojennego miasto Bergamo podarowało Warszawie pomnik Francesco Nullo, Garibaltczyka, który zginął w Powstaniu Styczniowym. Pomnik wówczas ustawiono na ulicy Frascatich. Dzisiaj znajomość Bergamo przez polskich turystów zwiększa się dzięki tanim liniom lotniczym. Wielu turystów na lotnisku Mediolan Bergamo wsiada do autobusu do Mediolanu nie poznaje uroków samego Bergamo. Miasto to może być świetnym miejscem wypadowym dla wycieczek do Lombardii.
Nie sposób nie zajrzeć do Dolnego Miasta czyli Citta Bassa. Dzielnica ta zaczęła rozwijać się od XIX wieku jako nowoczesne centrum miasta. Projekt tej części miasta jest dziełem Marcello Piacentiniego. Spacerując po tej części Bergamo miałam wrażenie , że spaceruje po bardzo zamożnej części miasta. Należy pamiętać, że od XIX wieku mieściło się tutaj wiele banków. Obecnie w Bergamo znajdują się siedziby czterech największych grup Bankowych Włoch. Lombardia jest najbogatszym i najlepiej rozwiniętym regionem Włoch. Wysokość PKB w tym regionie jest wyższe prawie o 50% od średniego PKB Unii Europejskiej.

Bergamo wyjazd na weekend


Odkąd tanie linie lotnicze zaczęły latać z kilku miast Polski do Włoch do Bergamo koło Mediolanu, wypad weekendowy do Lombardii stał się bardziej osiągalny. Bergamo często traktowane jest przez turystów jako miejsce przesiadki w drodze do Mediolanu. A to błąd. Jest to przepiękne miasto, niegdyś należące do imperium weneckiego, z przepiękną starówką. Bergamo jest wspaniałym miejscem wypadowym np; nad Jezioro Como, do Mediolanu.

Starówka w Bergamo jest usytuowana na wysokim wzgórzu, gdzie można wjechać kolejką szynową albo autobusem. Bergamo to świetne miejsce dla osób , które chciałyby zrobić zakupy modnej odzieży, wydając na to mniej niż w Mediolanie. Można tutaj oglądnąć wspaniałe kościoły i godzinami spacerować wąskimi uliczkami na starówce. Po wylądowaniu na lotnisku w Bergamo zakupiłam 72 godzinny bilet za 7 euro na wszystkie środki transportowe publiczne w mieście. Mogłam, korzystając z tego biletu, dojechać do centrum miasta z lotniska, wjechać do niższego i wyższego starego miasta i podróżować po całym mieście w ciągu 3 dni.

Zwiedzanie Bergamo z biletem wieloprzejazdowym jest znacznie tańsze. Dla porównania cena taksówki spod murów starego miasta na lotnisko Bergamo Orio al Serio kosztuje 20 euro.

Przekrój cenowy lokum w Bergamo jest bardzo szeroki. Jadąc w kilka osób pewnie najtaniej jest wynająć apartament, natomiast jeśli pragniemy spędzić kilka dni w Bergamo w komfortowych warunkach to można wybrać jeden z hoteli. Bardzo dobre położenie ma Hotel Ecselcior znajdujący się w pobliżu stacji kolejki jadącej do Citta Alta czyli na starówkę. Do starego miasta można udać się także pieszo, ale droga wiedzie ostro pod górę. W upale może być to męczące.Dzięki wąskim uliczkom, na których panuje cień w Citta Alta, letnie upały nie są tam dotkliwie odczuwalne.

Jeśli mamy mało czasu to możemy autobusem z lotniska linii nr 1 dojechać aż do przystanku drugiej kolejki, która jeździ do Castello di San Vigillo.Cena jednodniowego biletu na środki transportu w Bergamo wynosi 3,50 euro.Nie sposób jest jednak ominąć Bergamo w drodze do Mediolanu. Żywić się w Bergamo można w najróżnorodniejszy sposób, najmniej atrakcyjny to w Mc Donalds blisko stacji kolejowej, można również kupić kawałek pizzy na wynos za 2,5 euro albo pójść na lunch czy kolacje do trattorii.Całkiem niezły lunch z winem można zjeść za 14 euro. W każdym menu w Bergamo znajdowałam polente. W innych regionach Włoch można spotkać tą potrawę, ale chyba jest najbardziej popularna na terenach należących kiedyś do państwa weneckiego. Jest to grysik kukurydziany gotowany z masłem i wodą. Wersje są różne, może być podawana do jagnięciny jako papka albo zimna krojona i później grillowana. W jednej restauracji w Bergamo widziałam polentę z czekoladą. Najczęściej jedli ją mieszkańcy, znacznie rzadziej turyści odwiedzający Lombardie. Sznycel przywędrował do Austrii z Lombardii w XIX wieku i został nazwany sznyclem wiedeńskim. Miał on być obtaczany w parmezanie a w Austrii zaczęto obtaczać go w bułce tarce i jajku. Symbol kuchni wiedeńskiej sznycel wiedeński dotarł tam z północnych Włoch. W czasie weekendowego wyjazdu do Bergamo można spróbować pierwowzór wiedeńskiego sznycla.

niedziela, 4 maja 2014

Parkingi w Wenecji


W centrum Wenecji bardziej przydaje się nam taksówka wodna lub tramwaj aniżeli samochód. Jeśli jednak przyjechaliśmy samochodem musimy go gdzieś zaparkować. Najtańszy parking przed wjazdem do centrum Wenecji znajduje się przy lotnisku Marco Polo. Cena parkingu za 1 dobę wynosi 5 euro a opłata za parking za okres 1 tygodnia to 30 euro.

Docieramy do parkingu Marco Polo jadąc drogą SS 14 na rozjeździe "Triestina" należy skierować się w lewo w kierunku Jesolo = Trieste. Parking znajduje się na przeciwko Venice Casino. Z parkingu do vaporetto przejście zajmuje około 10 minut. Korzystając z Linea Blue tramwajem wodnym dopływamy do St. Marco Vallaresso albo San Marco San Zaccaria w ciągu godziny i 10 minut. Tramwaj wodny kursuje z nabrzeża przy lotnisku Marco Polo co 30 minut.

Jeżeli zdecydujemy się zaparkować na parkingu Piazzale Rome to za dobę parkowania samochodu będziemy musieli zapłacić 20 euro.

Natomiast opłata za parkowanie samochodu przez 1 dobę na parkingu Tronchetto wynosi 18 euro.

Ze wszystkich tych miejsc jest łatwo dotrzeć drogą wodną do centrum Wenecji. Innym tańszym miejscem do parkowania w Wenecji jest parking w pobliżu stacji Mestre. Opłata za dobę parkowania wynosi tam 8 euro za dobę.

Zakupy jedwabiu tajskiego w Bangkoku


Tajlandia jest jednym z największych producentów jedwabiu na świecie. Ogrom kolorów, gatunków jedwabiu , jakie można oglądać w Tajlandii jest dla Europejczyka niewyobrażalny. Jak kupować i gdzie kupować jedwab w Bangkoku? Największe hurtownie i sklepy z tajskim jedwabiem znajdują się w Bangkoku. Turysta pragnący przywieźć z wyjazdu do Bangkoku jedwab najlepiej aby udał się w tym celu do Chatuchak – ogromny rynek weekendowy z ośmiuset stoiskami. Aby nie zgubić się na Chatuchak najlepiej obrać sobie strategię przemieszczania się po rynku. Od głównej drogi odchodzą mniejsze aleje oznakowane liczbami i na których sprzedaje się określone rodzaje towarów. Na Chatuchak towary podzielone są na 27 sekcji. Dla osób , które chciałyby odwiedzić sklep głównie zadedykowany w Bangkoku jedwabiowi, najlepiej udać się do 153 Soi Sukhumvit 93, Bangkok 10260 albo 9 Surawong Rd., Suriyawong, Bangrak, Bangkok 10500.
Pamiętać jednak należy, że ceny produktów Jim Thompson nie należą do najniższych. Na bazarach rzeczy sprzedawane jako „100% silk” nie zawsze zawierają w 100% jedwab. Jednym z testów sprawdzających autentyczność jedwabiu jest test palenia. Czujemy wówczas zapach podobny do zapachu palonych włosów. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości kupowanego tajskiego jedwabiu powinniśmy nabyć jedwab w profesjonalnym sklepie. 100% jedwab może kosztować za 1 metr powyżej 1000 Bath, 80% około 450 Bath, materiały z zawartością jedwabiu tajskiego 20% są znaczne tańsze. Zakupy w Bangkoku mogą być bardzo ekscytujące.

środa, 23 kwietnia 2014

Zakupy na Cyprze


Większość turystów zazwyczaj przywozi choćby drobiazgi z wakacji w obcych krajach. Z Cypru przywiozłam w zasadzie głównie sery, przyprawy i słodycze oraz alkohol. Jeśli robić zakupy to oczywiście najlepiej w stolicy. W tej części Nikozji należącej do południowej części wyspy można kupić wiele ciekawych przedmiotów. Znajdzie się tam np;ładne markowe torebki, buty. Jeśli dojechaliśmy do Nikozji nie warto odkładać zakupów na później.

Taniej niż w Nikozji chyba nie uda się zrobić zakupów na Cyprze.

Jeśli trafimy do części Nikozji należącej do południowej części Cypru to nie odkładajmy zakupów na później. Taniej może się już nie zdarzyć i wybór towarów jest chyba największy na Cyprze. Co kupić na Cyprze? Polecam szczególnie sery kozie, które można kupić w supermarketach w różnych częściach wyspy. Paczkowane kosztują zazwyczaj nieco powyżej 3 euro, są w kolorze białym i przypominają trochę nieuformowany oscypek przed wędzeniem. Świetne szczególnie do czerwonego wina. Dobre wina na przykład z Pafos można nabyć na lotnisku, unikniemy wtedy nadbagażu. Uwielbiam galaretki owocowe w pudrze i na Cyprze można je bez trudu kupić w cenie 1,45 euro. Polecane jest tutaj cypryjskie oregano, w istocie świetne. Cena małego opakowania w supermarkecie nieco ponad 1 euro.

Trzeba pamiętać , że w strefach, gdzie znajdują się jedynie hotele dla turystów na Cyprze, w sklepach są wyższe ceny niż tam, gdzie mieszkają Cypryjczycy. Polecany do sałatek jest skondensowany sok z granatu, który mieszany jest z octem balsamicznym i oliwą przed skropieniem sałaty z oliwkami i pomidorami.

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Wakacje w Pafos na Cyprze

Cypr jest bardzo przyjazną wyspą dla Polaków, dlatego wielu z nas decyduje się spędzić tam wakacje. Jednym z miejsc, gdzie można spotkać wycieczki z Polski jest miasto Pafos. Znajduje się ono nad morzem w południowej części wyspy. Codziennie biegacze, spacerowicze i rowerzyści przemierzają nadmorski bulwar w Pafos. Plaża jest tutaj nieco inna niż nad Bałtykiem, ale udaje się znaleźć łachy piachu nad brzegiem morza. W czasie wiatru można skryć się w wyżłobieniach skalnych kontynuując opalanie. Za 15 euro grupa do 4 osób może wynająć łódkę motorową w celu dopłynięcia do portu. W porcie można spożyć owoce morza np;grilowaną ośmiornicę w cenie ok. 13 euro. W licznych knajpkach w porcie można wypić piwo, najdroższe chyba jest w cenie 4 euro.
W Pafos w porcie możemy odwiedzić muzeum archeologiczne. Umiejscowienie Cypru spowodowało, że przez tą wyspę przetaczały się najróżnorodniejsze armie od starożytnych greckich, przez armie biorące udział w wojnach krzyżowych, wojska weneckie i wiele innych. Należy pamiętać , że była to kolonia angielska i dlatego starsze pokolenie często posługuje się językiem angielskim. Anglicy również lubią przyjeżdżać na Cypr, wyraźnie czują się tutaj dobrze. Kiedy wyspa przestała być kolonią angielska, Cyprem szybko zainteresowali się Turcy i od 1974 roku Cypr jest podzielony na dwie części; południową, gdzie przeważają wpływy greckie i północną, gdzie wpływy są tureckie.
Pafos od momentu aneksji wyspy przez Turcję zwiększało swoje znaczenie, ponieważ połowa stolicy Nikozji została pod władaniem tureckim. Obowiązującą walutą jest euro. Po Pafos można podróżować autobusem przez cały dzień za 5 euro, autobusem możemy dojechać np; na plażę Afrodyty. Temperatura w Pafos w czasie lata może sięgać 50 st. Celcjusza. Aby zaznać uroków zbliżonych do polskiego lata najlepiej przyjechać tutaj w kwietniu, temperatura morza przypomina wówczas temperaturę Bałtyku w lipcu. W kwietniu, marcu czy październiku, jadąc do Pafos, należy zabrać ze sobą lekki polar i długie spodnie, bo wieczory bywają chłodne. W ciągu dnia temperatura wynosi 21-23 stopnie w cieniu i daje to możliwość opalania się na plaży lub nad basenem. Ceny na Cyprze można uznać ,że są zbliżone do cen polskich.

wtorek, 14 stycznia 2014

Co jeść, gdzie jeść w Bangkoku...


Bangkok jest rajem dla smakoszy, w zasadzie każdy znajdzie tutaj coś dla własnego podniebienia. Wielu turystów w stolicy Tajlandii poszukuje jedzenia hinduskiego, ponieważ lepiej je zna. Osobiście uważam ,że tajskie potrawy są wśmienite. Ceny jedzenia zależą od miejsca, gdzie je kupujemy. Najlepiej wybierać restauracje, do których chodzą mieszkańcy Bangkoku. Ceny posiłków kształtują się od 30 Bath. w podobnych cenach można zjeść obiad w okolicach Chatuchak. Kolejne 30 Bath zapłacimy za butelkę piwa. Jeśli zdecydujemy się na zakup kanapki w sklepie zapłacimy podobną cenę. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na kolację w restauracji, a główne danie stanowić będą owoce morza, lepiej przygotować się na znacznie wyższą cenę. Cena owoców morza w restauracji dla dwojga osób w Bangkoku to ok. 1500 Bath, dla porównania zamawiając potrawę z drobiu płacimy połowę tej ceny. Jeśli zdecydujemy się zjeść śniadanie w hotelu pieciogwiazdkowym, to możemy za nie zapłacić tyle co za kolacje z owocami morza. Niekoniecznie trzeba odżywiać się w Bangkoku w restauracjach, niekiedy świetne dania serwowane są na ulicach metropolii.
Jednym z bardziej znanych miejsc w Bangkoku, gdzie na ulicy można zjeść świetny makaron z wieprzowiną są okolice hotelu Biała Orchidea. Na ulicy można również spotkać grile z owocami morza. Chyba najbardziej popularną potrawą w Bangkoku jest zupa Tom Yum Goong, aromatyczna, z krewetkami, szalotką i cytrynową trawą. Pewnie zawiera jeszcze znacznie więcej przypraw, ale ich nie pamietam. Inna potrawa, która gości zarówno w restauracjach jak i na ulicach Bangkoku jest Pad Thai. Jest to makaron przyrządzony na sposób tajski. Warto spróbować. Tajska kuchnia jest wybitna.

Translate