Lata trzydzieste to złote czasy kasyn w Hawanie , zjeżdżali się tam najsławniejsi Amerykanie,zapach cygar,piękne Kubanki, cudowna muzyka ....Przyjeżdżali gangsterzy,aktorzy,sportowcy,politycy, któż nie chciałby przyjechać na tą wyspę, gdzie mając odpowiednie środki finansowe można było spędzić wspaniałe chwile.
Fluencio Batista był bardzo przychylny amerykańskim gościom, ale aby zapewnić sobie bezpieczeństwo stworzył bezwzględną tajną policje. Dbała ona o wyeliminowanie z życia publicznego Kubańczyków , którzy byli w opozycji do dyktatora. W 1959 roku Batista aby ocalić swoje życie musiał uciec z wyspy i ukrył się w Portugalii, umarł w 1973 roku , podobno na kilka dni wcześniej przed zleconym przez Castro jego zabójstwem .Jaka jest dzisiaj Kuba? Bez trudu można spotkać ślady dawnego panowania Hiszpanów, pozostałości po plantacjach niewolników, miejsca gdzie bawiła się elita amerykańska w zeszłym wieku. Nadal produkuje się tutaj najlepsze na świecie cygara.
Co jest charakterystyczne dla współczesnej Kuby? Dla mnie wiadukty na drogach , do których nie doprowadzono żadnej szosy, po prostu wiadukt dla wiaduktu. Był plan na stworzenie określonej ilości wiaduktów, więc je zbudowano. Dzisiaj w upalne dni można się pod nimi schować, szukając cienia.
Kiedy poszukujemy 50-cio letniego amerykańskiego samochodu powinniśmy udać się na Kubę
, te antyki nadal tam jeżdżą.Tak oto embargo wpłynęło na historie motoryzacji. Samochody na Kubie przykuwają nasz wzrok, oczywiscie myśle o tych sprzed rewolucji.Dzisiaj na ulicach miast kubańskich można dostrzec również młodsze modele , są najczęściej przywiezione przez biznesmenów czy dyplomatów, którzy wyjeżdżając zostawiają je na wyspie.Nie ma jednak nic piękniejszego jak przejażdżka starym samochodem pamiętającym czasy Al Capone po ulicach Hawany.
Jako obcokrajowcy płacimy na Kubie peso convertible , przelicznik dla 1 peso jest 1 euro.Zapewniam, że nie jest to dobry przelicznik dla turysty, dla przykładu trampki w sklepie, gdzie można zrobić zakupy bez kartek, kosztują 25 peso convertible. Spory problem mamy , kiedy pragniemy dla bliskich zakupić drobne prezenty. Bardzo niewiele rzeczy jest do kupienia dla turysty.
Nie należy liczyć na Kubie na wyszukane jedzenie, bo możemy tego nie doświadczyć. Ale kiedy zaakceptujemy te niedogodności, pobyt, podróże po Kubie mogą być niezapomniane.
Koniecznie trzeba odwiedzić w Hawanie bar El Floridita ,do którego przychodził Hemingway. Podobno pijał tam Daiquiri i zachęcam do spróbowania własnie tam, bo klimat jest niepowtarzalny. Chociaż Cuba Libre na Kubie też smakuje inaczej.
W centrum stolicy widoczny wielopiętrowy budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z wielkim wizerunkiem Ernesto Che Guevary, trudno sobie nawet wyobrazić jak ponure tajemnice on kryje.
Kiedy zdecydujemy się na
podróż do Santiago de Cuba , mając mało czasu, najlepiej wybrać transport lotniczy. I tutaj możemy trochę sie zdziwić, nie spotkałam się wcześniej z samolotami pasażerskimi , które nie mają oznaczonej numeracji miejsc. Kiedy samolot stoi na lotnisku gotowy do odlotu, obsługa najpierw prosi kobiety z dziećmi. Póżniej wsiadają pozostali pasażerowie, ale napięcie rośnie, czy wszyscy się zmieścimy. Nie zaobserwowałam miejsc stojących.Samolot trochę mi przypominał autobus ,ale może nieco przesadzam. Podróż na Kubę
jest jak podróż w przeszłość.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz